HAKİMİYYET KAYITSIZ ŞARTSIZ ALLAH´INDIR
  Gayemiz ĺslam'ın devlet olmasıdır!_________ ________________ _________ĺslam hem dindir, hem de devlettir, hem ibadet, hem de siyasettir.___________ _______________________ Din-devlet birbirini tamamlayan iki unsurdur!__________ _______________ _________ĺslam'ın devleti yoksa onu kurmak, varsa onu korumak, kadın-erkek her müslümana farzdır!___________ ______________ _________ĺslam Dini, hayatın her safhası, her hareketi hakkında hüküm getirmiştir!
 
Arabic
English
Deutsch
Kürtce
Bosnak

ANA SAYFA

E-Mail

 
Kitaplar:

Hilafet ve Halife

Beyyine - 1 -

Beyyine - 2 -

Beyyine - 3 -

Beyyine - 4 -

Hakimiyyet -5 -

8 Kasım 2010 dan beri

10187
M.Kemal (Atat.)
  28561
 

M.KEMAL İSLAM DİNİNİ YOK ETMEK İSTEDİ Mİ?


Kazim Karabekir söyle anlatiyor:10 Temmuz 1923 Ankara istasyonundaki kalem-i mahsus binasinda Firka nizamnamesini müzakereden sonra, Gazi ile yalniz kalarak hasbihallere baslamistik.

“Dini ve namusu olanlar aç kalmaya mahkumdurlar” dediler. Kendisini hilafet ve saltanat makamina layik gören ve bu hususlarda tesebbüslerde de bulunan, din ve namus lehinde türlü sözler söyleyen ve hatta hutbe okuyan, benim kapali yerlerde bas açikligimla latife eden, fes ve kalpak yerine kumas baslik teklifimi hos görmeyen Mustafa Kemal Pasa, benim hayretle baktigimi görünce, su izahati verdi:

Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkumdurlar! Böyle kimselerle memleketi zenginlestirmek mümkün degildir. Bunun için önce din ve namus anlayisini degistirmeliyiz. Partiyi bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunlari çabuk zengin etmeliyiz!”

Bkz. Kazim Karabekir, Pasalarin Kavgasi: Atatürk-Karabekir, Yayina hazirlayan: Ismet Bozdag, Emre Yayinlari, Aralik 1991, s.143.

Ayni hatiralari Ugur Mumcu “Kazim Karabekir Anlatiyor” ismiyle nesretmisti. Oradaki ifade söyledir: “Bunun için önce din ve namus telakkisini kaldirmaliyiz.” Ismet Bozdag ifadeyi kendine göre yumusatmis olabilir. Devam edelim:

Karabekir 14 Agustos 1923 tarihinde Türk Ocagi’nda verilen bir çay ziyafetine gitmeden önce su bilgileri isitdigini bildiriyor:

“Gazi Kur’an-i Kerimi bazi Islamlik aleyhdari züppelere tercüme ettirmek arzusundadir. Sonra da Kur’anin Arapça okunmasini namazda bile yasaklayarak bu tercümeyi okutacak! Ve o züppelerle isi alaya bogarak, güya Kur’ani da, Islamligi da kaldiracaktir!” ( s.158)

Aksam M. Kemal’e bu konudaki itirazlarini bildirince olanlari söyle anlatiyor:

“M. Kemal pasa beyanatima karsi hiddetle bütün içini ortaya döktü:

Evet Karabekir; Arapoglunun yavelerini Türkogullarina ögretmek için Kur’ani Türkçeye tercüme ettirecegim ve böylece de okutacagim. Ta ki budalalik edip aldanmakda devam etmesinler!…

Süphe yok ki, yakin günlere kadar Kur’ani ve Peygamberi her yerde medh ve sena eden ve hatta hutbe okuyan bir insandan bu sözleri beklemek herkese eza veriyordu.” (s.159)

Kazim Karabekir’in hatiralarinda su satirlar da dikkat çekiyor:

“19 Agustos Pazar aksami, Mustafa Kemal ve Ismet Pasalar-Latife Hanim ile birlikte bana aksam yemegine geldiler. Keçiören’e giderken sag tarafta kubbeli kösk denen mevkide, bol suyu ve büyücek havuzu olan bir köskte kira ile oturuyordum. Ismet Pasa Lozan’da iken Mustafa Kemal Pasa, Latif 
   
www.seriat.net. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz